GÜVENLİĞİNİZ İÇİN

Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarA. Güvenlik İpuçları


1. Dijital Güvenlik

a. Dijital Güvenlik
Kimliğiniz son derece önemli bir belgedir. Bu nedenle, taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayın. Şifrenizi cüzdanınızda veya çantanızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.

b. TC Kimlik Numarası, şifre ya da SMS ile iletilen mobil onay kodu gibi bilgiler size ait bilgilerdir. Sosyal ağlarda veya telefonda, kendisini arkadaşınız, Şirketimiz çalışanı veya emniyet görevlisi olarak tanıtan üçüncü şahıslarla güvenliğiniz açısından kişisel ve finansal bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

c. Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanın, işletim sisteminizi ve programlarınızı sürekli güncelleyin. Antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösterin. İnternet kafe gibi ortak kullanılan bilgisayarlardan işlemlerinizi yapmayın.

d. İnternet sitemizi kullanmak için herhangi bir linki tıklamak yerine www.cmtcuzdan.com adresini tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak giriş yapın. İnternet sitemizde “https” protokolü ve yanı sıra EV SSL (Yeşil Adres Çubuğu) teknolojileri kullanılmaktadır. Sitemize girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünmektedir. Şirketimiz internet sitesinde olduğunuzdan emin olmak adına, giriş yaptığınız internet sitesinin güvenlik sertifikasının Şirketimiz güvenlik sertifikası ile aynı olup olmadığını adres satırına tıklayarak sertifika detaylarından kontrol ediniz. Şirketimiz, COMODO isimli sertifikayı kullanmaktadır.

e. Zararlı yazılımlar cep telefonunuzdaki bilgileri çalabilmekte, kullanıcının bilgisi dışında arama yapabilmekte veya SMS gönderebilmektedir. Bu yazılımlardan korunmak için mobil uygulamaları güvenli uygulama mağazalarından indirin, tanımadığınız kişilerden gelen e-posta iletilerini ve eklentilerini açmayın, Zararlı yazılımlar cep telefonunuzdaki bilgileri çalabilmekte, kullanıcının bilgisi dışında arama yapabilmekte veya SMS gönderebilmektedir. Bu yazılımlardan korunmak için mobil uygulamaları güvenli uygulama mağazalarından indirin, tanımadığınız kişilerden gelen e-posta iletilerini ve eklentilerini açmayın, anti-virüs yazılımlar ile korumayı destekleyin.

f. Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz yöntemler cep telefonlarına yetkisiz erişim riski doğurabilmektedir. Bu nedenle güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz ağları kullanmayınız. Bluetooth üzerinden gelen, kaynağını ve güvenilirliğini bilmediğiniz dosyaları da kabul etmeyin; ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapalı tutun.

g. Şifreniziunutmanız, şifrenizin üçüncü kişiler tarafından ele geçirildiğinden şüphelenmeniz halinde, 0850 260 09 60 numaramızıkendinize ait ya da güvenilir bir telefondan arayarak, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayın. Tanımadığınız kişilerin telefonu ile bu görüşmeyi gerçekleştirmeyin.

2. Mobil Cihaz Güvenliği

a. Resmi uygulama dükkanı dışında ya da kaynağını bilmediğiniz yerlerden gönderilen SMS’te yer alan linkten indireceğiniz uygulamalar, bilgilerinizi çalmak için zararlı yazılım içerebilir.

b. Zararlı içerikli uygulamalar, cihazla ilgili bilgilerinize ulaşmak ve telefonunuzun işletim sistemini kontrol etmek için bütün ağ iletişimini okumak, dosyalarınıza ya da mesajlarınıza erişmek gibi izinler ister. Bu nedenle, güvenliğinden emin olmadığınız bir uygulamayı yüklemeden önce istediği izinleri dikkatli okuyun.

c. İşletim sistemleri tarafından yayınlanan sistem güncellemelerini telefonunuzda yaparak cihazınızın performansını arttırırken zararlı yazılımlara karşı da koruma sağlayabilirsiniz.

3. Şifre Güvenliği

a. Şifrelerinizi doğum tarihi, işyerinizdeki dahili telefon numaranız gibi başkaları tarafından kolaylıkla bilinebilecek rakamlardan oluşturmayın. b. Şifrenizi personelimiz dahil kimseye söylemeyin ve hiçbir yere yazmayın. Şirketimiz personeli işlemlerinizin hiçbir aşamasında sizden şifre bilginizi istememektedir.


B. Dolandırıcılık


a. Dolandırıcılık ve sahtekarlık yoluyla para kazanma gayesinde olan kişilerden korunmak için tanımadığınız kişilere para göndermemenizi öneririz.

b. CMT’de çalıştığını iddia eden biri sizinle iletişime geçip kişisel bilgilerinizi istediği takdirde, bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız. Unutmayınız ki CMT size asla kişisel bilgilerinizi soran bir telefon açmayacak; bu konuda bir e-posta ya da SMS göndermeyecektir.

c. Herhangi bir karşılık almadan ücret ödemeniz isteniyorsa dikkatli olunuz. Bunun bir dolandırıcılık olabileceği ihtimalini dikkatle değerlendiriniz.

d. Kazandığınız bir ödül olduğundan bahisle bunu talep etmek için para havalesi yapmanız gerektiğini iddia eden sözde çekiliş, ödül veya piyango şirketi temsilcilerine dikkat ediniz. Bu şekilde bir ödülü kazanmak için havale yapmanızı şart koşan ancak karşılığında hiçbir şey vermeyen hileli yarışmalar düzenleyen bir organizasyon olabilir.

e. Bir takım yabancı hükümet yetkililerinden sizin arzunuz hilafına gelen ve yabancı bir ülkeden gelen fazla miktarda paranın sizin banka hesabınıza aktarılması konusunda yardım isteyen SMS veya e-postaları dikkate almayınız.

f. Sizi aramak suretiyle polis, savcı veya bir kamu görevlisi olduğunu iddia eden ve sizden bu vasfını kullanmak suretiyle para talebinde bulunan kişilere dikkat ediniz. Bir kamu görevlisi asla size telefon ederek para transferi yapmanızı istemeyecektir.

g. Kendini kamu görevlisi olarak tanıtan bu kişilerin sizin bir şekilde kimlik bilgilerinize ulaşması halinde dahi bu kişilere itibar etmeyiniz. Çünkü bu kişiler sizin kimlik bilgilerinizi de yasa dışı yollarla temin etmiş olabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız derhal emniyet güçlerine haber veriniz.

h. CMT aracılığıyla para transferi yapıyorsanız, karşı tarafın itibarını ve yasallığını doğrulamak sizin sorumluluğunuzdadır.

i. Para transferi işlemlerinizle ilgili bilgileri her zaman gizli tutunuz. Birinin sizi dolandırmaya çalıştığını düşünüyorsanız öncelikle emniyet güçleri ile peşi sıra da CMT ile iletişime geçiniz.

Bize Ulaşın